Skip to Content

Jak radzić sobie z uszkodzonymi zapiętkami?

praktyczny poradnik

Jak radzić sobie z uszkodzonymi  zapiętkami ?

Uszkodzone zapiętki w butach to jeden z częstszych problemów z jakim przychodzą do mnie klienci. Ulubione buty często noszone przez klienta tracą urok i stają się niewygodne poprzez powstawanie przetarć i dziur z wystającą gąbką. Brzmi znajomo? W tym artykule przedstawię przyczyny oraz sposoby zapobiegania i naprawy.

Przyczyny uszkodzenia zapiętek:

1. Niewłaściwe dopasowane buty: Zbyt ciasne obuwie może powodować nadmierne tarcie Achillesem po wewnętrznej części buta , co prowadzi do szybkiego przetarcia i tworzenia się dziur w miejscu zapiętek.

2. Niska jakość materiałów: Buty wykonane z tanich, niskiej jakości materiałów mają tendencję do szybszego zużywania się.

3. Intensywne użytkowanie: Codzienne noszenie tych samych butów, zwłaszcza w trudnych warunkach, może przyspieszyć proces wycierania zapiętek.

4. Niewłaściwa pielęgnacja: brak odpowiedniej konserwacji obuwia i zły sposób przechowywania butów może powodować skrócenie życia obuwia.

No dobrze, znamy już przyczyny teraz zastanówmy się co można zrobić z zaistniałymi usterkami?

Nie ukrywam, że dostaję od czasu do czasu buty po własnej reanimacji obuwia i finalnie konieczna jest ponowna naprawa. Co mogę dla Ciebie zrobić w tym temacie?

Najszybszym i najprostszym sposobem są nakładki na zapiętki, które maskują uszkodzenia tylnej części buta i chwilowo chronią go przed dalszym zużyciem, jednak ten sposób działa na jakiś czas. W przypadku tanich butów jest to akceptowalna opcja „naprawy”, która pozwoli cieszyć się ulubionymi butami jeszcze jakiś czas. Jednak o wiele lepszą opcją będzie profesjonalna naprawa zapiętek polegająca na wymianie wypełnienia części wewnętrznej buta wraz z doborem najbardziej podobnego kolorystyczne materiału, który będzie pokrywał gąbkę. Taką usługę świadczy Warsztat Buta i Klucza.

I na koniec kilka tipów jak dbać o buty aby wymiana zapiętek nie była konieczna?

1. Przede wszystkim przed zakupem butów w sklepie sprawdź dokładnie z jakiego materiału są zbudowane buty oraz cała zapiętka. Wybieraj te, które faktycznie wykonane są z dobrej jakości materiałów i posłużą Ci na lata.

2. Przy wyborze rozmiaru pamiętaj aby nie brać za ciasnego obuwia! Prędzej czy później Twoje stopy będą obdarte, a zapiętki pełne dziur.

3.Właściwie przechowuj obuwie. Nie gnieć go w czeluściach szafy. Używaj specjalistycznych preparatów oraz przy droższych parach zainwestuj w prawidła.


Dlaczego buty przed naprawą były niewygodne?
Czyli, co robię aby chodziło się w nich dobrze